Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Ciacho1985 z miasteczka Jordanów Śląski / Wrocław. Mam przejechane 45438.83 kilometrów w tym 6642.79 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.55 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 6.55km
  • Czas 00:23
  • VAVG 17.09km/h
  • Sprzęt [R.I.P.] BUBek
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rękawiczki rowerowe Ergon HA2.

Piątek, 23 października 2015 · dodano: 23.10.2015 | Komentarze 2

Nie mam szczęścia do rękawiczek. Choć jeździłem już w produktach wielu firm, to zawsze coś było nie tak- najczęściej rękawiczki pruły się między palcami (nie ważne czy był tam szew czy nie...), albo na końcach palców (może trzeba częściej robić manicure...? ;)).
Tym razem- trochę korzystając z tego, że w sklepie mam dostęp do Ergona, a trochę z chęci posiadania kompletu chwytów i rękawiczek od jednego producenta- postanowiłem zakupić rękawiczki Ergon HA2. Może te uda mi się poużywać dłużej, niż jeden sezon...
Pierwszy wyjazd w góry z nowymi rękawiczkami mam za sobą, więc spróbuję coś o nich napisać.

Pierwsza sprawa, to dobranie odpowiedniego rozmiaru (dość istotna sprawa w przypadku zamawiania ze sklepu internetowego).
Moje dłonie do najmniejszych nie należą, ale nie są też bochnami chleba drwala z podkarpacia; na ogół mieszczę się w rozmiar L i w tym rozmiarze też zamówiłem pierwszą parę. Pudło. Stanowczo za małe, do tego stopnia, że ledwo mogłem naciągnąć je na dłoń. Za późno dowiedziałem się o tym, że Ergon udostępnia fajną ściągawkę z rozmiarami, więc za drugim razem strzeliłem w XL. 
W tym rozmiarze HA2 są mocno dopasowane i mogłyby być ciut większe (XXL), ale stwierdziłem, że się rozciągną, dopasują i będzie ok. 
Poniekąd faktycznie tak się stało.

Na początek, jak zawsze, trochę teorii.
Nie znam się na materiałach, więc wywodów nie będzie. Na metce jest coś o nylonie, poliestrze, spandexie, a nawet kevlarze i latexsie. Cokolwiek to znaczy ;)
Na oko wygląda to tak: wierzchnia część wykonana jest po części z lekko siatkowanego materiału (zapewne odpowiadającego za dobrą wentylację) oraz czegoś, co przypomina lekką skórę ekologiczną (miejsca wrażliwe na przetarcia, czyli końcówki palców, bok palca wskazującego); spód to grubszy materiał, który nie wygląda, jakby miał się szybko zetrzeć, dodatkowo wzmocniony w miejscu, gdzie opiera się ciężar ciała.
Całość zapina nieduży rzep, a okolice kciuka, to standardowo frote do ocierania potu.
Dość istotną sprawą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, to specjalne "nakładki" na wewnętrznej stronie palca wskazującego i środkowego umożliwiające obsługę telefonów z ekranem dotykowym.
W newralgicznych miejscach nie ma szwów, więc wygoda jest gwarantowana.

Jazda.
Po założeniu rękawiczki są wygodne. Naprawdę wygodne. Dobrze trzymają się gripów; podczas jazdy są praktycznie nieodczuwalne, bezproblemowo obsługuje się zarówno hamulec, jak i przerzutki, a dodatkowo zapewniają dobre trzymanie.
Używałem ich na zeszłotygodniowym wyjeździe do Strefy MTB Sudety- pogoda nie rozpieszczała- deszcz, wiatr, zimno.
Jeżeli chodzi o nieprzemakalność, to nie ma jej w ogóle- rękawiczki łapią wodę, kiedyś w popularnej grze wilk chciałby łapać jajka ;) Mokre, przy wietrze, chłodzą dłonie, ale tak mają właściwie wszystkie rękawiczki. Za ciepło też w nich nie jest, ale to nie rękawiczki przeciwdeszczowe czy zimowe ;)
Ważne, że nawet w takich warunkach spełniają swoją podstawową funkcję, czyli trzymanie roweru.
Na tym można by właściwie skończyć i uzupełnić wpis w lecie, po przejażdżce w suchych, ciepłych warunkach.

Plusy chyba jasno określiłem w tekście, więc mogę się skupić na minusach...:
- standardowo cena, choć ta i tak nie jest jakaś mocno wygórowana;
- "nakładki" umożliwiające obsługę smartfonów wcale się nie sprawdzają, choć to może wina pogody i ogólnie wilgotnej aury; są według mnie najsłabszym punktem tych rękawiczek;
- mocno przewiewne, co czyni je mało uniwersalnymi (do użytkowania właściwie w okresie późna wiosna/ wczesna jesień)- dla niektórych oczywiście może to być plusem, biorąc pod uwagę coraz cieplejsze lata;
- jak na rękawiczki przeznaczone do AllMountain/ Enduro, trochę za mało wzmocnień;
- brak "pętelek" ułatwiających zdejmowanie rękawiczek;
- trochę mały rzep.

Nazbierało się trochę tych minusów, nie mniej jednak rękawiczki naprawdę spełniają swoje funkcje- chronią dłonie, dobrze trzymają, są bardzo wygodne. O to chyba przede wszystkim chodzi :)

Co prawda to wrażenia po tylko jednej wycieczce, ale jakieś spostrzeżenia są. Gdy coś się zmieni, z pewnością o tym poinformuję.








Kategoria Wrocław, Test, Praca



Komentarze
Ciacho1985
| 18:14 piątek, 23 października 2015 | linkuj Długie rękawiczki mają sens. Wszystko zależy od stylu jazdy.
Jeżeli jeździsz rowerem po górach, nie obce Ci są szybkie bądź techniczne zjazdy, to pełna rękawiczka gwarantuje pewny chwyt kierownicy, a co za tym idzie- lepsze opanowanie roweru.
Długie palce powodują lepszy chwyt np. klamki hamulca.
W krótkich rękawiczkach często końcówki palców są spocone, ślizgają się na klamkach hamulca, co może powodować jakiegoś typu niebezpieczeństwa.
Dodatkowa sprawa, to "bezpieczeństwo" podczas upadku [sic!]- w długich rękawiczkach mamy po prostu chronioną większą powierzchnię skóry.
Osobiście dojrzałem do tego, że po mieście jeżdżę bez rękawiczek (wyjątkiem są zimowe w zimie), na trekkingu zrezygnowałem z nich w ogóle (bo lepiej mi bez niż w krótkich; wyjątkiem są zimowe w zimie), po górach w terenie jeżdżę tylko w długich, bez względu na pogodę, bo takie rozwiązanie zapewnia pewny, mocny chwyt.
Oczywiście "co kto lubi". :)
Roberto
| 17:46 piątek, 23 października 2015 | linkuj Zawsze się zastanawiam ... dla kogo produkuje się taki produkt. Można jeżdzić w nich latem ale wówczas o wiele lepiej jeżdzić w krótkich. Można jeżdzić jesienią ale będzie w nich mokro i zimno więc po co?
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa eciwk
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]

Flag Counter